WordPress Nedir?

WordPress dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir. Tek kelime ile özetlemek gerekirse, internetin %30 luk gibi çok büyük bir kısmını WordPress tabanlı siteler oluşturmaktadır. Bu oranın büyük bir çoğunluğu bloglardan ve e-ticaret sitelerinden oluşmakta. Her ay 2.8 milyon kez Google üzerinde arama yapılan “WordPress” kelimesi ile toplamda 19.500.000 web site WordPress alt yapısını kullanıyor. Buna normal host üzerine kurulan WordPress siteler dahil değil. Peki nedir WordPress’i bu kadar özel kılan? aşağıdaki listede öne çıkan bir kaç özelliğini sizlere sıralamak istiyorum.

Özellikleri Nedir?

Kullanıcı dostu yönetim paneli

SEO dostu bağlantı ve kod yapısı

120 ülkeye ait dil seçeneği

Yüzbinlerce eklenti desteği

Yüzbinlerce şablon desteği

Dünyanın her yerinden binlerce geliştirici ve tasarımcı

WORDPRESS HAKKINDA BAZI İPUÇLARI

Alan Adı (Domain) Nedir?

Kısaca bahsetmek gerekirse “alan adı” yani Domain; web sitenizin adresidir. Yıllık ücreti 2020 yılı itibari ile ilk alımda 0.99 TL dir. Takip eden her yıl alan adınızı yenilemeniz gerekmektedir. Ben çok uzun yıllardır alan adı tercihimi TurkTicaretNet firmasından alıyorum ve bu firmadan çok memnunum, sizlere de satın alacağınız alan adları için bu firmayı tavsiye ediyorum.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL, internet sayfaları üzerinden yapılan veri transferi işlemlerini şifreleyerek, karşı sunucuya iletilmesini sağlayan güvenlik protokolüdür. SSL sertifikası yüklü olan web siteleri, tarayıcı çubuğunda “https” olarak görüntülenir. Google en son güncellemesinden sonra SSL sertifikası olmayan web sitelerini sıralamalarda gerileyeceğinden bahsetmiştir. Bu nedenle Google üzerinde yükselerek daha fazla müşteriye ve okuyucuya erişmek istiyorsanız, web sitenizde mutlaka SSL sertifikası olmalıdır. 2020 yılı itibari ile yıllık SSL ücreti 140 TL dir. Bu fiyat firmaların sunduğu kampanyalara göre değişkenlik gösterebilir.

Bir Etkinlik Düzenleyin

Blogcuların en önemli tanıtım yöntemlerinden biriside etkinlik düzenlemektir. Sosyal medya üzerinden bir etkinlik düzenleyerek okuyucularınıza ufak hediyeler verin. Örnek vermek gerekirse; “Yazımı en çok paylaşan kişiye “….” isimli kitabı hediye edeceğim” gibi. Bu çok etkili bir yöntemdir insanlar sizi sosyal medya profillerinde paylaşarak farklı okuyuculara erişmenize yardımcı olacaktır.

Web Barındırma (Hosting) Nedir?

Web hosting yani barındırma hizmeti web sitenizin tüm dosyalarının ve database (içerik, kullanıcı bilgiler, kurulum dosyaları vb) dosyalarını barındırdığınız bir depodur. WordPress için özel sunulan WordPres hosting hizmetinden yada Linux tabanlı bir hosting paketinden faydalanmanız yeterli olacaktır. 2020 yılı itibari ile 1 yıllık web hosting ücreti 60 TL ile 500 TL arasında değişmektedir. Bu fiyat farkının nedeni size sunulan hizmetin farklılığı ile alakalıdır. Ben tüm sitelerinde ve müşterilerim için hazırladığım web sitelerinde TurkTicaretNet firmasının web hosting hizmetinden faydalanıyorum.

Blogunuzdan para kazanın

Blogumuzun tanıtımınıda yaptıktan sonra artık sıra para kazanmaya geldi. Evet belli bir okuyucu ve ziyaretçi kitlesine ulaştıktan sonra blogunuzdan para kazanmanız mümkün.

Yorum Bırakın

En çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Blogunuz ile alakalı yada ona yakın konular işleyen başkalarına ait blog yazılarına yorum yazın. İnsanları rahatsız etmemeye ve sürekli aynı yorumları yazarak spam yorumlar yapmamaya dikkat edin.

WordPress ile blog oluşturmak için nelere ihtiyacınız var?

Her web site inşasında olduğu gibi WordPress ile bir blog sahibi olurkende bir kaç gereksinime ihtiyacınız olacaktır. Bu gereksinimlere kısaca göz atmak gerekirse; bir adet alan adı, web hosting paketi ve isteğe bağlı SSL sertifikası. Tüm bunları anlatmadan önce sizlere WordPress ile %100 ücretsiz bir blog da açabileceğinizi söylemek isterim. Eğer alan adı, hosting gibi gereksinimler için benim ayırabileceğim bir bütçe yok diyorsanız, yine WordPress alt yapısını kullanarak ücretsiz bir blog açabilirsiniz. Bunun için WordPress.com adresini ziyaret etmeniz yeterli, WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark nedir derseniz; WordPress.org’dan indireceğiniz dosyaları kendi hosting paketinize kurarsınız ve tüm kontrol sizin elinizde olur WordPress.com üzerinden bir blog kurarsanız, sitenizdeki bir çok alan kısıtlı olacaktır ve yine bir çok alanda WordPress’e ait reklamlar görüntülenecektir. Ayrıca alan adı olarak eğer ücret ödeyip kendi alan adınızı entegre etmezseniz sizinblogunuz.wordpress.com olarak bir site adresiniz olacaktır. Bu yazımızda anlatacağım tüm adımlar self-host yani kendi web hosting paketinize kuracağınız ve kendi alan adınızı kullanabileceğiniz WordPress.org alt yapısı ile hazırlanmış web site kurulumu olacaktır.