Web Sitesi Nedir ?

Web Sitesi Nedir?

Bu yazımızda sizler İle birlikte “Web Sitesi Nedir?” konusunu ele alacağız… Nedir bu web site muhabbetleri diyenlerden İseniz yada web site kurmak İstiyorum onun öncesinden bilgi sahibi olmam lazım diyorsanız bu yazımız tam size göre. O halde vakit kaybetmeden yazımıza geçelim. bu arada bu yazı İle birlikte bir seriye’de başlamış bulunmaktayız. “Web Sitesi Nedir?” konusundan başlayıp web site hakkında başından sonuna kadar bu seriyi sürdürmeyi planlıyoruz…

Tanım: Şahsı yada bir firmayı İnsanlara kendi amaçlarını, fikirlerini, ürünlerini, paylaştıkları ve satışa sunulmasına İlişkin olarak yapılan bir projenin planlama ve uygulama süreçlerinin alıcıya sunulmasına Web Sitesi Denir…

Peki tarayıcılarda görmüş olduğumuz WWW. nedir ?:

nedir bu “WWW” ? World wide web ( Dünya çapında ağ )

Web sitesinin kullanım alanları:

bir web sitesini tasarım ve kodlama olarak İki kısma ayırabiliriz. ve bu İki ana maddenin birleşmesi İle karşımıza çıkan şey bir web sitesi olur. Peki ne tür web siteleri vardır? bu sorunun cevabını İse 8 maddede açıklayabiliriz…

Kurumsal web siteleri : Bir şirketin firmanın kendi pazarlamış olduğu ürünleri alıcıya göstermek tanıtmak sevdirmek amacıyla ancak satış olmamak kaydı İle (Sadece tanıtım amaçlı) tasarlanan web sitelerine Kurumsal web siteleri denir.

e-ticaret siteleri : aynı yukarıdaki özelliklere sahip olan firmaların ürünlerini alıcıya ulaştırmak bir ticaret yapmak amacıyla b2B ,b2C,C2C tarzında kurulan sitelerdir. peki b2B nedir? İşletmeden İşletmeye ya da sıkça kullanılan İngilizce Business – to – business İbaresinin kısaltılmış şekli B2B, şirketler arası pazarlama veya satış uygulamalarına verilen addır. B2C nedir? İşletmeden tüketiciye ya da sıkça kullanılan İngilizce kısa adıyla B2C, bir e-ticaret modelidir. B2C’de fiyatlar ve ürünler açık ve net şekilde yayınlanır. Ürünün teslim koşulları, garanti koşulları, fiyatı ve diğer özellikleri üretici veya satıcı tarafından tek taraflı belirlenir ve tüketicinin önüne sunulur. C2C nedir? İngilizce açılımı “‘consumer to consumer” olan ve “Tüketiciden Tüketiciye” anlamına gelen bir e-ticaret modelidir. C2C’de Tüketiciler online bir platform/web sitesinde bir araya gelerek ürün/hizmetlerini kendi belirledikleri fiyat İle sergilerler ve alıcı tüketiciler online olarak satın alırlar. İşte bu sitelere e-ticaret siteleri denir.

Rezervasyon siteleri : otel,restoran ve benzeri İşletmelerin alıcıya rezervasyon yaptırmak ücretini online almak gibi hizmetlerin sunulduğu web site kurulumuna rezervasyon siteleri denir.

Blog siteleri : Genellikle hatta tamamen şahıs İle alakalı bir web site tasarımı. Kişi kendi tanıtımını yaparken, yada yaptığı bir İşi tanıtırken, CV paylaşımı yaparken açılan sitelere, yada bunun dışında bir yazarın bir fenomenin kısacası belli bir kitle tarafından sosyal medya platformlarında tanınan kişilerin web ortamında’da tanınmalarına olanak sağlayan sitelere Blog siteleri denir.

İlan Siteleri : İş,Konut,emlak, 2.el alım satım faaliyetlerinin yürütüldüğü sitelere İlan siteleri denir.

Haber siteleri : Dünyada yaşanan Anlık günlük güncel gelişmelerden haberimiz olmasını sağlayan bir tık kadar yakınımızda olan sitelere haber siteleri denir.

Portal siteler : Genelikle turizm sağlık ve benzeri özel bir amaca hizmet veren şirketlerin bulunduğu sitelere portal siteler denir.

Mobil siteler : özellikle günümüzde mobil kullanımının artması mobil cihazların daha fazla yaygınlaşması sebebiyle sitelerin mobil uyumlu olması zorunlu bir hal alırken mobil uygulama yapmaları İse diğer rakiplerine karşı bir tık daha üstte yer almalarına olanak sağlar. İşte bu sitelerin geneline İse Mobil siteler denir.

Peki; Web sitesi ne İşe yarar?

yukarıda’da değindik ancak bizim web sitemiz tüm faaliyetlerimizi, ürün ve hizmetlerimizi hedef kitlemize ulaştırmamızı sağlar. ve firmamıza zaman bütçe ve müşteri kazanmamıza yardımcı olur.

Bir sonraki yazılardan’da haberdar olmak İçin aşağıdaki yorum kısmına yorum bırakmanız yeterli olacaktır.