MÜKEMMEL BİR KURUMSAL SİTE İÇİN YAPILMASI GEREKEN ADIMLAR

Amacınızı belirleyin

İnternet sitesi kurmadan önce, bazı planlamalar yapmanız gerekiyor. Gelişigüzel kurulmuş internet siteleri, genelde başarıya ulaşmadan hüsranla yayın hayatlarını sonlandırıyorlar. Etkili bir internet sitesi oluşturmadan önce, mutlaka amacınızı belirlemelisiniz. Mesela ”Bu internet sitesine neden ihtiyacım var?” sorusunu mutlaka kendinize sorun. Bir site sahibi olduktan sonra, ne gibi çalışmalar yapacağınızı, ne tür faaliyetlerde bulunacağınızı veya hangi amaca hizmet edeceğinizi mutlaka belirleyin.

Bütçeleme planı yapın

Belirlediğiniz amaçlar doğrultusunda planlamalarınıza devam ederken, olmazsa olmazlarınız arasında bütçe belirlemek, harcama planı yapmak mutlaka olmalı. Benzer siteler türlerine göre çeşitli gruplara ayrılıyor.

Örneğin, ürünlerinizi internet ortamında satışa çıkarmayı hedefliyor, bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız; sıradan bütçelerin üzerine çıkan harcamalarınız olacaktır. E-ticaret sitelerinin yazılımları, diğer sistemlere göre daha karmaşık olduğundan maliyet de artıyor.

Site adresinizi doğru belirleyin

Bir web sitesinin internet üzerindeki adı veya adresi anlamına gelen “domain” kavramı, IP adreslerini alan adınıza yönlendirerek sitenizin akılda kalmasını sağlar. Ziyaretçilerin sitenizi akılda tutabilmesi için sadece alan adı almanız yetmiyor.Sitenizin içeriğine uygun bir alan adı seçmeniz, sizin yararınıza olacaktır.  Günümüzde internet sitelerine olan ilgi, birçok uygun alan adının daha önce satın alındığı anlamına geliyor. Mevcut olan ve alabileceğiniz isimler arasından, sizi en iyi yansıtan ismi seçmeniz gerekiyor. 

İnsanlar için içerik üretin

İnsanların birçoğu para kazanabilmek için internet sitesine sahip olmak istiyor. Bu yüzden de çok kısa bir zamanda ziyaretçi sayılarını artırıp, daha fazla gelir elde etmek için çabalıyorlar. Öncelikle eğer bir blog, haber veya herhangi bir içerik siteniz varsa, ilk amacınız para kazanmak olmamalı.

Para kazanmak için yüksek ziyaretçi sayılarına ulaşmanız gerekiyor, ama bunu kısa yoldan yapmaya çalışırsanız hüsrana uğrayabilirsiniz. Yeni bir internet sitesi kuran insanların yaptığı en büyük hata da budur. Sadece arama motorlarında daha üst sıralarda görünebilmek için içerik üretirseniz, ziyaretçilerinizin gözünde bir değeriniz kalmayabilir. Çoğu zaman bu değer oluşmadan tarih olur.

Görünüme önem verin

İnternet sitesi oluşturmak ve yeni ziyaretçiler kazanmak için olmazsa olmazlar arasında ve tasarım konusu da var.

 Sitenizi tasarlarken veya tema seçerken, kendinizi hedef kitlenizin yerine koymalı ve onlar gibi düşünmelisiniz. Kötü bir tasarıma sahip bir siteyi kimse ziyaret etmek istemez. Mümkün olduğunca kaliteli görseller kullanarak sitenizi ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Sayfadaki resimlerin, butonların veya linklerin ziyaretçilerin karşısına nasıl çıktığı çok önemlidir. Yukarıda anlattığımız bütün maddeleri uyguladığınızı düşünün: Eğer karmaşık bir tasarıma sahip internet sitesi için yaparsanız, emekleriniz boşa gidebilir. 

Her Şey Tamam İse Tasarıma Başlayalım...

Artık Bir Kurumsal Site Yapmak Için Aklınızda Bir Soru Işareti Kalmadı… Isterseniz Sitenizi Bize Teslim Edin Biz Tasarlayalım…